Studia Podyplomowe - Podstawy dietetyki dla nauczycieli szkół średnich
Charakterystyka studiów
Celem kształcenia na studiach podyplomowych jest poszerzenie kompetencji z zakresu dietetyki wśród profesjonalnej kadry dydaktycznej przygotowanej do przekazywania wiedzy uczniom szkół średnich.
Studia podyplomowe adresowane są do nauczycieli szkół średnich, w tym wychowawców, nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, przedmiotów kierunkowych w szkołach branżowych i innych przedmiotów, poruszających na zajęciach z uczniami zagadnienia z zakresu dietetyki, medycyny i żywienia, którzy pragną poszerzyć swój zakres kompetencji (studia doskonalące – niekwalifikacyjne). Ponadto mogą w nich uczestniczyć inne osoby pragnące zdobyć wiedzę z zakresu podstaw dietetyki.
Kształcenie na studiach podyplomowych obejmuje przedmioty, które umożliwią przekazywanie wiedzy żywieniowej i dietetycznej w oparciu o podstawę programową. Dodatkowym atutem tych studiów jest przygotowanie w ramach zajęć materiałów gotowych do wykorzystania w ramach zajęć z uczniami.
Warunki i tryb rekrutacji
Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest rejestracja w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, wypełnienie zgłoszenia rekrutacyjnego i załączenie skanu dyplomu, odpisu dyplomu albo poświadczonej przez uczelnię kopii dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia studiów podyplomowych.
Minimalna liczba osób niezbędna do uruchomienia studiów: 45, maksymalna: 90.
Rekrutacja jest prowadzona do 30.09.2023 r.
W przypadku większej liczby osób biorących udział w rekrutacji niż zaplanowana liczba miejsc, uwzględniona zostanie kolejność złożenia dokumentów.
Jak wziąć udział w rekrutacji?
- Kandydat zakłada konto w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/offer/REK_2022_23Z_PODYP/units/)
- Zakładając konto kandydat wybiera opcję „Utwórz konto”, potwierdza zapoznanie się z klauzulą informacyjną RODO (https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/auth/register/consent/), a następnie tworzy konto podając swój adres mailowy oraz ustanawiając hasło. Hasło musi składać się z minimum 8 znaków, w tym minimum jednego znaku z każdej grupy tj. duża litera, mała litera, cyfra, znak specjalny (@!^).
- Po założeniu konta kandydat uzyskuje możliwość wielokrotnego logowania się za pomocą wskazanego przy zakładaniu konta adresu e-mail i ustanowionego hasła.
- Po założeniu konta kandydat wybiera studia podyplomowe na które aplikuje. Wybór ten widoczny jest zakładce „Moje konto” -> Zgłoszenia rekrutacyjne. Tu podaje niezbędne informacje oraz załącza skan dyplomu.
- Po założeniu konta kandydat ma możliwość zadawania pytań.
- Po aplikacji na studia podyplomowe, kandydat dostaje informację od Sekretarza Studiów Podyplomowych/ Kierownika Studiów Podyplomowych dotyczącą przyjęcia na studia podyplomowe.
Przydatne materiały
Wykładowcy
prof. dr hab. Dominika Głąbska
KIEROWNIK STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHKierownik Poradni Dietetycznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
prof. dr hab. Dominika Guzek
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHDziekan Wydziału Żywienia Człowieka. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu zachowań konsumentów na rynku żywności oraz dotyczących wpływu diety na zdrowie człowieka.
dr hab. Lucyna Kozłowska, prof. SGGW
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHZainteresowania naukowe: analiza zmian w profilu metabolicznym przy użyciu najnowocześniejszych technik analitycznych w grupach osób: narażonych na substancje chemiczne i czynniki środowiskowe, uprawiających sport i przebywających w warunkach ekstremalnych oraz u osób ze schorzeniami.
dr hab. Ewa Lange, prof. SGGW
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHZainteresowania naukowe: wykorzystanie w dietoterapii indeksu i ładunku glikemicznego, ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia osób pozostających na dietach eliminacyjnych i osób o zwiększonej aktywności fizycznej oraz uwarunkowań efektywności redukcji masy ciała.
dr hab. Joanna Myszkowska-Ryciak, prof. SGGW
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHProwadzi zajęcia z zakresu dietoterapii, dietetyki pediatrycznej oraz dietoprofilaktyki. Szczególnie interesuje się żywieniem niemowląt i dzieci, dietoterapią otyłości, cukrzycy oraz zaburzeniami odżywiania. Realizuje programy edukacji prozdrowotnej i żywieniowej. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
dr hab. Dariusz Włodarek, prof. SGGW
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHLekarz medycyny, dietetyk i żywieniowiec. Absolwent Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.
dr hab. Anna Harton
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHAdiunkt w Katedrze Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autor około 100 artykułów naukowych. Autor, współautor i konsultant programów edukacyjnych oraz tekstów popularyzatorskich. Zainteresowania: dietoprofilaktyka i dietoterapia chorób zależnych od diety.
dr inż. Danuta Gajewska
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHNauczyciel akademicki, dietetyk, prowadzi badania nad optymalizacją postępowania dietetycznego w profilaktyce i terapii schorzeń niezakaźnych.
dr inż. Ewa Fürstenberg
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHProwadziła badania dotyczące wpływu żywienia na gospodarkę hormonalną i energetyczną organizmu, obecnie nauczyciel akademicki, stale poszerza wiedzę w oparciu o światową literaturę naukową i uczestnictwo w kursach i szkoleniach; Koordynator upowszechniania wiedzy o żywieniu człowieka i dietetyce.
dr inż. Katarzyna Lachowicz
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHSpecjalista z zakresu fizjologii i biochemii żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu czynników żywieniowych na funkcjonowanie tarczycy, układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nerwowego, a także metabolizm substratów energetycznych.
dr inż. Michał Oczkowski
WYKŁADOWCA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PODSTAWY DIETETYKI DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ŚREDNICHSpecjalista z zakresu zagadnień dotyczących fizjologii żywienia i fizjologii człowieka. Autor publikacji dotyczących wpływu czynników środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem czynników żywieniowych, na regulację hormonalną organizmu a także hormonalną regulację męskiego układu rozrodczego.
Adres kontaktowy
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Podstawy dietetyki dla nauczycieli szkół średnich
Wydział Żywienia Człowieka
ul. Nowoursynowska 159 C
02-776 Warszawa
budynek 32
Sekretariat studiów
Dr inż. Małgorzata Stachoń
malgorzata_stachon@sggw.edu.pl
tel. 22 59 37 027, pokój 0119, przyziemie