O wydziale
Wydział Żywienia Człowieka kontynuuje dorobek dydaktyczny powstałego w 1977 roku Wydziału Żywienia Człowieka i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego, jako pierwszej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej placówki akademickiej kształcącej w zakresie nauki o żywieniu człowieka i nauk konsumenckich, która stała się wzorem dla innych ośrodków dydaktycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Tym samym Wydział przejął te aspekty misji swojego protoplasty, które odnoszą się do dydaktyki, a więc, wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnej gospodarki żywnościowej i zadaniom wyżywienia ludności, a w tym promocji prawidłowego żywienia, rozwija i rozwijać będzie edukację i badania naukowe w zakresie związków między żywnością, żywieniem a zdrowiem i jakością życia człowieka, zachowaniami konsumentów wobec żywności, z uwzględnieniem ich preferencji i oczekiwanych innowacji na rynku żywności.
Wydział Żywienia Człowieka kształci obecnie studentów na trzech kierunkach:
- Żywienie człowieka i ocena żywności (I i II stopień w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym)
- Dietetyka (I i II stopień w trybie stacjonarnym, jak i I stopień w trybie niestacjonarnym)
- Gastronomia i hotelarstwo (I stopień w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym)
Wydział oferuje również studia podyplomowe:
- Nowoczesna Organizacja i Zarządzanie w Gastronomii
- Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne
- Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Jakością Żywności
- Żywienie Człowieka i Gastronomia
W dniu 1 października 2019 r. Wydział nasz zmienił nazwę z dotychczas funkcjonującej (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji) na Wydział Żywienia Człowieka. Wydział powstał w 1977 r., jako pierwsza w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej placówka akademicka w zakresie nauki o żywieniu człowieka i nauk konsumenckich, która stała się wzorem dla innych ośrodków naukowo-dydaktycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
W chwili obecnej Wydział jest jedną z nielicznych w Polsce instytucji naukowo-dydaktycznych, której profil dydaktyczny, w tym edukacyjny, oraz badania naukowe koncentrują się na:
- żywieniowych uwarunkowaniach zdrowia i jakości życia w wybranych subpopulacjach,
- optymalizacji postępowania dietetycznego w profilaktyce i terapii różnych schorzeń,
- rozwiązaniach techniczno-technologicznych sprzyjających innowacyjności
i konkurencyjności producentów żywności, - kształtowaniu jakości sensorycznej, wartości odżywczej oraz bezpieczeństwa zdrowotnego żywności,
- rozwoju rynku żywności w Polsce w kontekście zmian zachowań konsumentów i spożycia żywności,
- ochronie i edukacji konsumentów na rynku żywności.