Więcej o studiach podyplomowych
Program kształcenia obejmuje także przedmiot „Dydaktyka przedmiotu nauczania” (60 godzin) i praktykę zawodową (60 godzin), o łącznej liczbie punktów ECTS równej 11, co zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela zapewnia uczestnikom studiów podyplomowych zdobycie kwalifikacji niezbędnych do nauczania przedmiotów zawodowych z zakresu żywienia człowieka i gastronomii w szkołach ponadpodstawowych. Miejscem odbywania praktyki zawodowej są branżowe szkoły ponadpodstawowe lub ośrodki szkoleniowe. Podstawą zaliczenia praktyki jest prowadzony przez słuchacza dziennik praktyk oraz pozytywna opinia o przebiegu praktyki z miejsca jej realizacji.
Program studiów obejmuje 12 przedmiotów, sumaryczna liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 360, w tym 171 godzin wykładów, 129 godzin ćwiczeń audytoryjnych i laboratoryjnych oraz 60 godzin praktyki zawodowej.
Absolwent studiów podyplomowych Żywienie człowieka i gastronomia ma poszerzoną wiedzę i umiejętności dotyczące żywienia człowieka, w tym zasad żywienia i błędów żywieniowych charakterystycznych dla różnych grup populacyjnych, znaczenia czynników społeczno-kulturowych i wybranych procesów społecznych w kształtowaniu zachowań żywieniowych oraz wiedzę i umiejętności z zagadnień gastronomii, w tym towaroznawstwa, technologii gastronomicznej i obsługi konsumenta, żywienia zbiorowego, projektowania zakładów gastronomicznych i działalności marketingowej. Ma także pogłębione umiejętności z zakresu planowania i organizowania pracy dydaktycznej, tworzenia programu nauczania, realizacji zajęć w kształceniu zawodowym z wykorzystaniem nowoczesnych metod, form i środków dydaktycznych, oceniania efektów nauczania oraz krytycznego myślenia w procesie dydaktycznym. Jest przygotowany do praktycznego wykorzystania szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu żywienia człowieka i gastronomii w aktywnym i skutecznym działaniu zawodowym w roli nauczyciela zawodu, realizując przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne oraz w organizacjach, w tym biznesowych, działających w obszarze żywienia człowieka i gastronomii, ale też przetwórstwa, obrotu i kontroli żywności.
Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym, średnio co 2 tygodnie w soboty i niedziele.
Czas trwania studiów: 3 semestry