Sprawny umysł dzięki diecie – żywienie w profilaktyce choroby Alzheimera
Wszechnica Żywieniowa SGGW zaprasza na wykład: Sprawny umysł dzięki diecie – żywienie w profilaktyce choroby Alzheimera, który wygłosi mgr inż. Wojciech Grodzicki, doktorant w Katedrze Dietetyki, Zakład Fizjologii Żywienia, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie
Wykład będzie dostępny na kanale You Tube: Wszechnica Żywieniowa SGGW od środy 18 stycznia od godziny 17.15.
Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną (związaną z uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu) o przewlekłym, nieodwracalnym i stosunkowo powolnym przebiegu oraz najczęstszą przyczyną demencji (otępienia), czyli zaburzeń funkcji mózgu, do których zaliczamy: zdolności językowe, pamięć, uczenie się, rozumienia, orientację oraz myślenie. Zwykle towarzyszą im niestabilność emocjonalna oraz zaburzenia zachowania i motywacji, a mogą występować także zaburzenia mowy, zdolności identyfikacji przedmiotów, złożonej aktywności ruchowej oraz zdolności planowania, inicjacji i kontroli złożonych zachowań, które to objawy wpływają negatywnie na normalne funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie.
Ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera jest zaawansowany wiek (choroba występuje głównie u osób po 65. rż, a najczęściej po 80 rż), obserwowane od dłuższego czasu starzenie się populacji ogólnej sprzyja coraz częstszym zachorowaniom na tę postać demencji i prognozowany jest trzykrotny wzrost, do 115-135 milionów, liczby chorych na świecie w roku 2050.
Choroba Alzheimera jest wyzwaniem dla medycyny XXI wieku m.in. ze względu na brak leku/ów, które przerywałyby lub przynajmniej spowalniałyby przebieg choroby. Dlatego istotną rolę odgrywa profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych, w tym wysoka aktywność umysłowa, odpowiedni sposób żywienia i aktywność fizyczna, zwłaszcza że proces neurodegeneracji rozpoczyna się na wiele (10-20) lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, kiedy jej zdiagnozowanie nastręcza trudności.
Podczas wykładu dowiedzą się Państwo:
– Ile osób choruje w Polsce na chorobę Alzheimera
– Jakie są jej przyczyny i objawy
– Jak zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera, w tym jaka rolę w profilaktyce odgrywa wysoka aktywność umysłowa, aktywność fizyczna, a przede wszystkim w jaki sposób należy się już od najmłodszych lat odżywiać, by zachować jak najdłużej sprawność mózgu. Obok znanych diet śródziemnomorskiej uznanej przez dietetyków za wzór zdrowego sposobu żywienia i diety DASH zapobiegającej chorobom układu krążenia, przede wszystkim nadciśnieniu tętniczemu, wzorcową dietą jest tu mniej znana dieta MIND.
Zapraszamy na wykład!