Spotkanie poświęcone zmarłej w styczniu śp. Hannie Wysockiej
Zapraszamy miłośników Wszechnicy Żywieniowej SGGW do udziału w spotkaniu poświęconym zmarłej w styczniu śp. Hannie Wysockiej, Jej pracy na SGGW, szczególnie wieloletniemu prowadzeniu Wszechnicy Żywieniowej.
Spotkanie odbędzie się w środę o godzinie 16.30 w auli 2 w budynku 32, ul. Nowoursynowska 159 C.
Hanna Wysocka związana była z Wszechnicą Żywieniowa SGGW od pierwszego wykładu, który w ramach Wszechnicy został poprowadzony, pt. „Czy wiemy co jemy?” wygłoszonego przez prof. dr hab. Stanisława Zalewskiego w dniu 25 października 1994 roku.
Pierwowzorem dla Wszechnicy były wykłady Warszawskiej Szkoły Zdrowia, którą założyła i przez wiele lat prowadziła prof. dr hab. Irena Celejowa promując zdrowy styl życia. Swoją nazwę Wszechnica zawdzięcza prof. dr hab. Annie Gronowskiej-Senger, ówczesnej Dziekan Wydziału Żywienia Człowieka (który nosił wtedy nazwę Wydziału Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego), przy którym działa Wszechnica.
Tematyka i forma Warszawskiej Szkoły Zdrowia zainspirowały mgr inż. Hannę Wysocką do zorganizowania wykładów popularyzujących zagadnienia żywieniowe, które przy wsparciu władz i z czynnym udziałem, głównie pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału, ale również innych wydziałów SGGW i innych polskich uczelni wyższych i instytutów naukowych, prowadziła aż do czerwca 2019 roku, gdy obchodzone było 25-lecie Wszechnicy.
W ramach jubileuszu Wszechnicy odbyła się konferencja naukowa “Edukacja Żywieniowa – moda czy konieczność?” którą poprowadzili Dziekan Wydziału prof. dr hab. Krystyna Gutkowska i Prorektor ds. nauki prof. dr hab. Marian Binek. Zasługi mgr inż. Hanny Wysockiej dla rozwoju wiedzy i edukacji żywieniowej zostały wtedy docenione podziękowaniami przedstawicieli licznych organizacji i Wydziałów, a także wyróżnione medalem „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego i wręczonym przez Magdalenę Rzepecką, dyrektora generalnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Karola Krajewskiego, doradcę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przez 25 lat Wszechnicy, gdy mgr Hanna Wysocka spotykała się ze Słuchaczami Wszechnicy w każdą trzecią środę miesiąca w czasie trwania roku akademickiego od października do czerwca, odbyło się 227 wykładów. Mimo przejścia na emeryturę pani mgr inż. Hanna Wysocka wspierała swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem dr Ewę Fűrstenberg, która przejęła funkcję koordynatora Wszechnicy, podpowiadając tematy wykładów i wykładowców spoza Wydziału. Rok 2023/2024 jest 30-tym rokiem działalności Wszechnicy, a liczba wygłoszonych wykładów w czerwcu 2024 r. przekroczy 270.
Poruszane w wykładach zagadnienia dotyczą podstaw fizjologii żywienia, żywienia człowieka
i dietetyki, bezpieczeństwa i higieny żywności, psychologii żywienia, oceny sensorycznej, technologii przyrządzania potraw, technologii żywności, ochrony konsumenta i innych tematów w obszarze dotyczącym żywności i żywienia, ale też kilka wykładów poświęcono swego rodzaju ciekawostkom żywieniowym, ale ciekawostkom opartym na faktach naukowych (np. „Smak soplicowski”, „Co i jak jadał człowiek prehistoryczny?”).
Początkowo wykłady odbywały się tylko stacjonarnie, od 2011 r. transmitowane były przez Internet w trybie on-line, a od października 2018 nagrania wykładów są udostępniane również na kanale Wszechnicy Żywieniowej SGGW YouTube. Umożliwia to Internautom oglądanie spotkań w dogodnym dla nich czasie, a wykładowcom dotarcie z najnowszą, rzetelną wiedzą opartą na dowodach do tysięcy Słuchaczy. Wszechnica nie przerwała swojej działalności w czasie pandemii, gdy niemożliwe stały się spotkania na uczelni. Wykłady były nagrywane i udostępniane na kanale YT Wszechnicy, co pozwoliło na kontynuowanie misji Wydziału, jaką jest popularyzacja wiedzy i edukacja żywieniowa.
Od marca 2023 roku Wszechnica Żywieniowa SGGW ponownie działa stacjonarnie i zaprasza na kolejne wykłady do auli 2 w budynku 32 (ul. Nowoursynowska 159c).
W najbliższą środę, po spotkaniu, zapraszamy na wykład pt. Czy jedzenie uzależnia, który wygloszą dr Monika Świątkowska oraz mgr Anna Piotrowska.