Tematyka zagospodarowania produktów ubocznych, pochodzących z łańcucha żywnościowego, jest poruszana na naszym Wydziale i w publikacjach naszych studentów wyjątkowo często.
Wcześniej pisaliśmy o możliwościach zagospodarowania pestki awokado do produkcji wytrawnych przekąsek, łupin z orzechów laskowych do wzbogacania żywności w polifenole czy skorup jaj do wzbogacania produktów cukierniczych w wapń, a dziś prezentujemy najnowsze doniesienie dotyczące wykorzystania surowców poprodukcyjnych z przemysłu browarnianego.
W ramach pracy magisterskej, Patryk Pokorski wraz z promotorką, dr hab. Moniką Trząskowską dokonali charakterystyki zdolności układu fermentacyjnego młóta browarnianego, słodu i ziarna jęczmienia wraz z Lactococcus lactis do inaktywacji wybranych szczepów Bacillus cereus i Bacillus subtilis, jednych z częstszych zanieczyszczeń zbóż.
Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Foods, wskazują, że fermentacja młóta browarnianego, słodu i ziarna jęczmienia z L. lactis ma potencjał do inaktywacji Bacillus cereus i Bacillus subtilis. Zwiększa również zawartość polifenoli, co wskazuje na synergiczne oddziaływanie związków bioaktywnych. Wyniki sugerują możliwość wykorzystania surowców poprodukcyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i podwyższenia wartości odżywczej w produktach spożywczych.
Dostęp do publikacji