Kolejna publikacja naszego studenta!
Inż. Robert Nicewicz wraz z dr hab. Beatą Bilską podjęli się po raz kolejny ważnego tematu jakim jest marnotrawstwo żywności. Tym razem autorzy analizowali to zjawisko pod kątem wiedzy z zakresu żywności i żywienia wśród studentów.
W badaniu udział wzięło aż 1208 studentów z całej Polski, z czego blisko połowę stanowili studenci ze studiów takich jak nauki o żywieniu, dietetyka, czy też gastronomia i hotelarstwo.
Zadowalający był fakt, że studenci kierunków żywności i żywienia marnowali mniej żywności (n = 160) w porównaniu z młodymi ludźmi z innych kierunków (n = 568).
Najczęściej wyrzucaną żywnością były: mleczne napoje fermentowane, owoce i warzywa oraz pieczywo, co również jest powszechnie zauważane w innych wynikach badań (nie tylko wśród młodych). Wśród studentów kierunków nieżywieniowych również często marnowano: gotowe dania oraz trochę rzadziej mięso i jego przetwory. Powodów, dla których studenci wyrzucali żywność było wiele, ale nieodzowny element stanowiło przekroczenie daty przydatności do spożycia (taką odpowiedź wskazało 100 % studentów z wiedzą żywieniową, którzy przyznali się do wyrzucania żywności).
Mimo podobnych wyników w zakresie odpowiedniego gospodarowania nadwyżkami żywności (takimi jak: mrożenie, pasteryzowanie, oddanie potrzebującym lub zwierzętom) wciąż należy zauważyć znaczącą liczbę osób bez wiedzy żywieniowej, które przyczyniają się do marnowania żywności.
Autorzy wskazali, że działania edukacyjne kierowane do grupy młodych osób, mogą się przyczynić do zmniejszenia skali marnowania żywności.
Gratulujemy publikacji i jak zawsze zachęcamy do zapoznania się z manuskryptem