Akademia Mistrzów Smaku by Belvedere
KOLEJNE KROKI AKADEMII MISTRZÓW SMAKU BY BELVEDERE — SPOTKANIE PIERWSZEJ RADY PROGRAMOWEJ
18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza i najważniejsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar – Mecenasa Akademii. Z ramienia Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w spotkaniu uczestniczyło dwóch naszych expertów: Pani dr hab. Hanna Górska-Warsewicz, prof. SGGW oraz Pan dr inż. Artur Głuchowski.
Sednem spotkania było zaprezentowanie jego uczestnikom szczegółowego harmonogramu roku akademickiego, a także zatwierdzenie podstawy programowej cyklu szkoleń wraz z kryteriami oceny uczniów, przebiegu egzaminu wstępnego i końcowego, zasad przyznawania nagród dla najlepszych uczniów oraz wyróżnienia dla trenera wynikającego z subiektywnej oceny uczniów.
Już dziś można powiedzieć, że program zapowiada się bardzo obiecująco, trenerzy zostali zebrani tak, aby pokazać swoje najlepsze specjalizacje i dodatkowo dobrani w uzupełniające się mistrzowskie duety, gdzie ramię w ramię będą szkolić młodych adeptów kulinarnych.. Cykl 15 szkoleń został precyzyjnie opracowany, aby zachować spójność i niepowtarzalność tematów. Warsztaty i spotkania będą odbywać się w wyjątkowych miejscach w całej Polsce takich jak: Restauracja Belvedere, Atelier Chef’s Culinar, Chefs Table by Ernest Jagodziński, Comfort Food Studio w Hali Koszyki, Studio Aruana Hotelu Narvil Conference &Spa czy Pałac w Oborach.
Adepci będą zgłębiać nie tylko podstawy gastronomiczne takie jak: wiedza techniczna związana z produktami i ich obróbką w kontekście różnych kuchni świata, regionalnych i lokalnych, ale także między innymi będą pracować wspólnie z trenerami i ekspertami nad umiejętnością rozbudzania kreatywności kulinarnej w celu tworzenia nowych, wyjątkowych, autorskich przepisów. Równolegle będą zgłębiać wiedzę z zakresu ekonomii, prowadzenia kuchni, engineeringu menu, marketingu produktu oraz rozwoju i promocji marki osobistej. Trenerzy i eksperci Akademii wierzą, że skonstruowany przez nich proces kształcenia stanowić będzie istotny krok w rozwoju młodzieży, która posiadając talent kulinarny po zakończeniu szkoły średniej nie rzadko nie uzyskiwała wystraczającego wsparcia ze strony środowiska kulinarnego, aby móc rozwijać się w wyuczonym zawodzie.
Kolejnym istotnym elementem spotkania Rady Programowej była wspólna dyskusja osób tworzących bezpośrednio Akademię, w konsekwencji której wykreowano wiele ciekawych pomysłów, takich jak: sprecyzowanie kryteriów oceny kandydatów do Akademii według jednolitych obiektywnych zasad podanych do informacji ubiegającej się o przyjęcie młodzieży; weryfikacja zdobytej wiedzy przez Studentów Akademii w postaci testu kwartalnego, który posłuży również do analizy progresu danego Studenta; stworzeni platformy na social media dla trenerów i ekspertów do wymiany doświadczeń po przeprowadzonych warsztatach; założenie tożsamej platformy dla studentów Akademii, gdzie poza wymianą informacji, będą mogli budować swoją małą społeczność akademicką; wzbogacenie programu o niuanse kulinarne poszerzające wiedzę praktyczną przyszłych Mistrzów Smaku.
Rada Programowa uzgodniła także oś czasu związaną z terminami dotyczącymi poszczególnych warsztatów oraz egzaminów. Kluczowe dla adeptów daty to między innymi: 5 września 2022 r. – egzamin kwalifikacyjny, 27 września 2022 r. rozpoczęcie roku akademickiego w Atelier Chefs Culinar ze wspólnym spotkaniem uczestników, szkół, trenerów, ekspertów, patronów medialnych, honorowych, sponsorów i mediów, 13 czerwca 2023 r. – uroczyste zakończenie pierwszej edycji roku akademickiego 2022/2023 wraz z ogłoszeniem i wręczeniem nagród laureatom.
Dla najlepszego adepta Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere została przewidziana niepowtarzalna nagroda główna w postaci kilkudniowego wyjazdu kulinarnego do jednego z europejskich miast wraz ze stażem u szefa kuchni ze słynnymi gwiazdkami Michelin.