„Nauka to podróż w przyszłość” to hasło 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, odwołujące się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.
Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.
Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka od wielu lat organizuje imprezy festiwalowe. W tym roku współorganizujemy Naukowy weekend z kampusem Ochota na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5 Warszawa).
Zapraszamy 24.09.2023 na następujące imprezy dla dzieci:
- w godz. 10-14: Mikroby w żywności – dr Małgorzata Jałosińska, dr inż. Katarzyna Kajak-Siemaszko, dr inż. Barbara Sionek i dr inż. Monika Hanula opowiedzą o ”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka, zaprezentują produkty, w których można takie mikroorganizmy spotkać. Dzieci będą mogły zobaczyć bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach, a także rozwiązać tematyczne konkursy i krzyżówki.
- w godz. 9-15:
- Bystrzakowe ćwiczenia z żywienia! pod opieką- dr inż. Dawida Madeja, dr Agaty Białeckiej-Dębek, dr inż. Joanny Frąckiewicz, dr inż. Olgi Januszko i mgr inż. Marii Szmidt i uczestnicząc w grach i zabawach edukacyjnych dzieci poznają najważniejsze zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. W tym roku, szczególną uwagę skupimy na składnikach odżywczych istotnych dla dzieci i młodzieży do prawidłowego rozwoju mózgu, a także polepszenia ich koncentracji w nauce i zabawie.
- O ruchu w brzuchu – dr inż. Katarzyna Lachowicz, dr inż. Małgorzata Stachoń, dr inż. Ewa Fűrstenberg, dr inż. Katarzyna Dziendzikowska, dr inż. Michał Oczkowski, mgr Łukasz Kopiasz i mgr inż. Wojciech Grodzicki pomogą dzieciom w poznawaniu budowy i działania układu pokarmowego. W części praktycznej dzieci wykonają doświadczenia chemiczne, dzięki którym dowiedzą się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu. Swoją wiedzę na temat układu pokarmowego i żywienia dzieci będą mogły sprawdzić rozwiązując krzyżówkę i układając puzzle.
Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl